1/1
MXA938AM 29er 38mm AM MTB Carbon Rims
(0 Reviews)
4 Sold
$215.00
1/1
| Model | MXA938AM |
| Discipline | AM/Enduro |
| Material | T800 Carbon |
| Finish | UD matte/glossy |
| Rim Type | Hookless |
| Weight | 460+/-15g |
| Internal Width | 32mm |
| Hookless Sidewall | 3mm |
| Depth | 26mm |
| ERD | 592mm |
| ISO | 622*32 |
| Spokes Hole Angel | +/-7° |
| Max Rider Weight | 110kg/242Ibs |
| Max Tire Pressure | 40psi/2.7bar |
| Rec Max Spoke Tension | 130kgf |
| Tire Size | 2.3"-2.6" |
| Warranty | 3 years |