1/1
27.5er Fat Bike Rim 80mm
(0 Reviews)
0 Sold
$249.00
1/1
| Model | FATTY 80 |
| Discipline | road disc/gravel/cx |
| Material | T800 Carbon |
| Finish | UD matte/glossy |
| Rim Type | clincher/tubeless ready |
| Weight | 615+/-15g |
| Internal Width | 74mm |
| Depth | 28mm |
| ERD | 545mm |
| ISO | 584*74 |
| Max Rider Weight | 130kg/286Ibs |
| Rec Tire Pressure | 15psi/4.0" |
| Rec Max Spoke Tension | 130kgf |
| Tire Size | 26*4.0-5.0" |
| Warranty | 3 years |