1/1
20inch 451 BMX Clincher Carbon Rims 38mm Depth 25mm Width
(0 Reviews)
0 Sold
$160.00
1/1
| Model | 451-38-25 |
| Discipline | BMX |
| Material | T800 Carbon |
| Finish | UD matte |
| Rim Type | clincher |
| Weight | 320+/-15g |
| Internal Width | 18m |
| Depth | 38mm |
| ERD | 393mm |
| ISO | 451*18 |
| Spokes Hole Angel | +/-7° |
| Max Rider Weight | 110kg/242Ibs |
| Max Tire Pressure | 120psi |
| Rec Max Spoke Tension | 130kgf |
| Tire Size | 25C-47C |
| Warranty | 3 years |