1/1
Vague 68 Clincher Road Disc Carbon Rims
(0 Reviews)
0 Sold
$230.00
1/1
| Model | VAGUE 68 |
| Discipline | road disc/pavement |
| Material | T800 Carbon |
| Finish | UD matte/glossy |
| Rim Type | clincher/tubeless ready |
| Weight | 520+/-15g |
| Internal Width | 21mm |
| Depth | 68mm |
| ERD | 503mm(without nipple head) |
| ISO | 622*21 |
| Spokes Hole Angel | +/-7° |
| Max Rider Weight | 110kg/240Ibs |
| Max Tire Pressure | 110psi |
| Rec Max Spoke Tension | 130kgf |
| Tire Size | 28C-42C |
| Warranty | 3 years |