1/1
20inch 406 BMX Carbon Clincher Rims 32mm Width 25mm Depth
(0 Reviews)
8 Sold
$145.00
1/1
| Model | 406-25-32 |
| Discipline | BMX |
| Material | T800 Carbon |
| Finish | UD matte/glossy |
| Rim Type | clincher/tubeless ready |
| Weight | 310+/-15g |
| Internal Width | 25m |
| Depth | 25mm |
| ERD | 372mm |
| ISO | 406*25 |
| Spokes Hole Angel | +/-7° |
| Max Rider Weight | 110kg/242Ibs |
| Max Tire Pressure | 120psi |
| Rec Max Spoke Tension | 130kgf |
| Tire Size | 32C-62C |
| Warranty | 3 years |