1/1
20inch 406 BMX Clincher Carbon Rims 30mm Depth 30mm Width
(0 Reviews)
0 Sold
$145.00
1/1
| Model | 406-30-30 |
| Discipline | BMX |
| Material | T800 Carbon |
| Finish | UD matte |
| Rim Type | clincher/tubeless ready |
| Weight | 310+/-15g |
| Internal Width | 23m |
| Depth | 30mm |
| ERD | 366mm |
| ISO | 406*23 |
| Spokes Hole Angel | +/-7° |
| Max Rider Weight | 110kg/242Ibs |
| Max Tire Pressure | 120psi |
| Rec Max Spoke Tension | 130kgf |
| Tire Size | 25C-47C |
| Warranty | 3 years |