1/1
RD30X21 700c 30mm Carbon Road Disc Rims
(1 Reviews)
0 Sold
$170.00
1/1
| Model | RD30X21 |
| Discipline | road disc/gravel/cx |
| Material | T800 Carbon |
| Finish | UD matte/glossy |
| Rim Type | clincher/tubeless ready |
| Weight | 370g/320g paintless |
| Internal Width | 21mm |
| Depth | 30mm |
| ERD | 580mm(exclude nipple head) |
| ISO | 622*21 |
| Spokes Hole Angel | +/-7° |
| Max Rider Weight | 100kg/220Ibs |
| Max Tire Pressure | 120psi |
| Rec Max Spoke Tension | 130kgf |
| Tire Size | 25C-28C |
| Warranty | 3 years |