1/1
RD35X21 700c 35mm Carbon Road Disc Rims
(1 Reviews)
4 Sold
$175.00
1/1
| Model | RD35X21 |
| Discipline | road disc/gravel/cx |
| Material | T800 Carbon |
| Finish | UD matte/glossy |
| Rim Type | clincher/tubeless ready |
| Weight | 380g/330g paintless |
| Internal Width | 21mm |
| Depth | 35mm |
| ERD | 570mm(exclude nipple head) |
| ISO | 622*21 |
| Spokes Hole Angel | +/-7° |
| Max Rider Weight | 110kg/242Ibs |
| Max Tire Pressure | 120psi |
| Rec Max Spoke Tension | 130kgf |
| Tire Size | 25C-28C |
| Warranty | 3 years |