1/1
RD50X23 50mm Road Disc Carbon Rims
(0 Reviews)
6 Sold
$195.00
1/1
| Model | RD50X23 |
| Discipline | road disc/gravel/cx |
| Material | T800 Carbon |
| Finish | UD matte/glossy |
| Rim Type | clincher/tubeless ready |
| Weight | 430g/400g paintless |
| Internal Width | 23mm |
| Depth | 50mm |
| ERD | 540mm(exclude nipple head) |
| ISO | 622*23 |
| Spokes Hole Angel | +/-7° |
| Max Rider Weight | 120kg |
| Max Tire Pressure | 120psi |
| Rec Max Spoke Tension | 130kgf |
| Tire Size | 28C-30C |
| Warranty | 3 years |