1/1
RD60X23 60mm Road Disc Carbon Rims
(0 Reviews)
0 Sold
$200.00
1/1
| Model | RD60X23 |
| Discipline | road disc/gravel/cx |
| Material | T800 Carbon |
| Finish | UD matte/glossy |
| Rim Type | clincher/tubeless ready |
| Weight | 480g/450g paintless |
| Internal Width | 23mm |
| Depth | 60mm |
| ERD | 520mm(exclude nipple head) |
| ISO | 622*23 |
| Spokes Hole Angel | +/-7° |
| Max Rider Weight | 120kg |
| Max Tire Pressure | 120psi |
| Rec Max Spoke Tension | 130kgf |
| Tire Size | 28C-30C |
| Warranty | 3 years |